Iskérka, sociální centrum denních aktivit

Centrum na podporu duševního zdraví - Rožnov pod Radhoštěm 

Týdny pro duševní zdraví 2021

 


 

   

 

Průvodce TDZ 2021

 

 

 

Aktivity byly podpořeny
z rozpočtu Sdružení Mikroregion Rožnovsko.

 

Proč realizujeme Týdny pro duševní zdraví?

Vycházíme z myšlenky, že informovanost veřejnosti snižuje neopodstatněný strach, zbavuje polopravd a předsudků, usnadňuje klientům jejich zařazení do běžného života či zaměstnání. Informovaný člověk může pomoci snížit závažné negativní aspekty, kterými jsou společenská izolace, ztráta přátel, snížené sebevědomí a pošramocené sebepojetí. Všeobecný postoj k duševně nemocným je ve společnosti hluboce zakořeněný a lze jej pozorovat ve stigmatizovaném jazyce, jenž je často používán k označování duševně nemocných lidí. Podobná slova zraňují a upevňují stigmata, kterými je duševně nemocný člověk již obklopen. Duševní nemoc je spojena s velkým množstvím mýtů, které prohlubují propast mezi duševně nemocnými a tzv. "zdravou" populací.

 

Můžeme něco změnit?

Zralý přístup okolí, který se zralým může stát jen a pouze tehdy, když fantazie a předsudky nahradí informace a poučení Dobrá informovanost je základem pro správnou pomoc. Nemoci si nevybíráme, ani ty duševní. Může se to stát nejen nám dospělým, ale i našim dětem.

 

    

 

 

Program září 2021

 

Výstava fotografií - Ing. Marián Béreš

Chodby a podkroví Městské knihovny v Rožnově pod Radhoštěm září/říjen

 

Výstava potrvá do 30.10.2021

 

 

Vernisáž k výstavě fotografií

Krajina videná srdcom

Ing. Marián Béreš

(cestovatel a fotograf)

 

 

Pátek 3. září 2021, 17.00 hod., podkroví Městské knihovny, Bezručova 519,
756 61 Rožnov pod Radhoštěm; pro veřejnost, zdarma

 

Na klavír vernisáž vlastními skladbami doprovodí Veronika Lukeštíková,
žákyně 4. ročníku rožnovské ZUŠ.

 

Anotace: ,,Jsem cestovatel a fotograf . Mám rád výhledy a kochám se nádherou krajiny. Fotografie vás zavedou na malebná a zajímavá místa, která dokázala vytvořit příroda".

 

O autorovi:
narodený 22. 8. 1969 v Košiciach, žije trvale v Českej republike, momentálne
v mestečku Rožnov pod Radhoštěm.

 

Povolaním je konzultant v oblasti vzdelávania, školitel' a kouč na manažérskej
a podnikatel'skej úrovni. Je autorom kníhy Jak manipulovat s lidmi (a nenechat se sám zmanipulovat), Kouč vlastního života, elektronických kníh Majstrovstvo krajinárskej fotografie 1 a TOP 100 l'ahko dostupných výhl'adov Čiech, Moravy a Slovenska.

 

Fotografovanie je jeho koníčkom, fotí intenzívne od roku 2006, kedy si kúpil svoj prvý lepší fotoaparát - digitálnu zrkadlovku Canon EOS 350. V súčasnosti fotí fotoaparátom Canon 5D Mark IV.

 

Fotí hlavne krajinu a detaily architektúry. Fotenie prírody spája s d'alšou vel'kou vášňou - chodením po horách. Fotí a mapuje hlavne Slovensko a Českú republiku. Prispieval svojimi fotkami do časopisov Treking, Krásy Slovenska a na internetových stránky
o cestovaní - Hiking.sk, Desperado, Hedvábní stezka. V súčasnosti svoju tvorbu prezentuje predovšetkým prostredníctvom sociálnych sietí, kde má početných fanúšikov. Jeho fotografie sú uznávané na stránkach s cestovatel'skou tematikou, hlavne Úžasná místa Česka, Turista, Turistika v Beskydách, Valašsko, jeho fotografie zdiel'ajú aj stránky o krásach Slovenska a Českej republiky.

 

Svoje fotografie prezentoval na niekol'kých výstavách- Malývel'ký detail (Praha 2006), Severná India (Praha 2007), Nepál (Praha 2007), na spoluautorskej výstave pre nadáciu Namasté Nepál (Praha 2007), Krásy Liptova (2008), výstava v Prahe (2013), výstava
v rámci prezentácie Slovenska na slovenských dňoch Jánošíkov dukát vo Rožnove pod Radhoštěm (2014), výstava na Soláni (2020) a v Rožnove pod Radhoštěm (2020).

 

Za svoje fotografie dostal už aj ocenenia - 2x Cenu primátora v súťaži Ekofotografia (Liptovským Mikuláš), v roku 2016 skončil na 3. mieste v celoročnej súťaži časopisu Foto Video o Fotografa roku, jeho fotografie vyhrali niekol'ko umiestnení v súťažiach časopisu Digitální Foto Magazín. Jeho fotografia z Beskýd bola v celosvetovej súťaži CEWE Photo Award vybraná medzi TOP 1000 naj fotiek zo sveta.

 

Jeho tvorbu nájdete na stránke www.marianberes.cz, ako aj na Facebook stránkach Marián Béreš Photography alebo na facebookovej stránke Krásy Čiech, Moravy
a Slovenska.

 

Jeho snom je vydať knihu fotografií o Slovensku a Českej republike a intenzívne na nej pracuje.

 

Rozhovor s autorem na YouTube

 

 

Záznam z vernisáže

 

 

Beseda s duchovním

Hledání pokoje

P. Pavel Hödl, SL.L.

(farář)

 

 

Úterý 7. září 2021, 17.00 hod., podkroví Městské knihovny, Bezručova 519,
756 61 Rožnov pod Radhoštěm; pro veřejnost, zdarma

 

Anotace: "Co člověk s duševními obtížemi smí očekávat od kněze a církve, a co naopak jsou naděje liché. V čem je kněz nezastupitelný a kde by naopak neměl nahrazovat odborníka".

 

O autorovi:
"Babička ze mě chtěla mít architekta," říká zuberský kněz Pavel Hödl

 

Pokřtěný byl v tajnosti a ještě ve svých dvanácti letech o sobě zatvrzele prohlašoval, že je ateista. Životní cesta však p. Pavla Hödla zavedla do kněžského semináře, kde úspěšně dostudoval a nyní již 14 let plní kněžskou službu. "Když jsem začal chodit do kostela a ministrovat byl jsem už docela velký kluk, mladík. U oltáře jsem si ale začal uvědomovat, že to je to místo, kde chci být," vzpomíná čerstvě čtyřicetiletý kněz.

 

Dětství Pavel Hödl prožil v Záhorovicích, malé slovácké vesničce. S vírou se potkával běžně, ale s rodinou do kostela pravidelně nechodil. "Pocházím ze Slovácka, kde má víra stále svůj tradiční význam. Když jsem se ptal maminky, proč mě nechala pokřtít, odpověděla, že dítě má být pokřtěno. Neměla k tom žádný racionální důvod," usmívá se O. Pavel. Křest ovšem musel proběhnout v tajnosti kvůli tehdejší stranické zainteresovanosti rodičů. "První větší setkání s duchovnem jsem zažil asi ve čtyřech letech, kdy mě tatínek vzal do kostela, abych se podíval na jesličky. Pamatuju si, že kromě kývajícího černouška mě zaujala také ta velebná, klidná atmosféra chrámu," vzpomíná.

 

"Chodíš do kostela?"

 

Po prvním stupni základní školy se Pavel Hödl přihlásil na osmileté gymnázium do Uherského Hradiště. Už na přijímacích zkouškách se seznámil s kamarádem Lukášem, se kterým poté proseděl v lavici celých osm let. "První otázka, na kterou se mě zeptal, když jsem si k němu přisednul, byla, zda chodím do kostela," směje se O. Pavel. "On sám byl velmi zbožný. Často se se mnou bavil o Pánu Bohu a bylo vidět, že nad touto tématikou přemýšlí. To mě zaujalo," dodává. Došlo to dokonce tak daleko, že se s Lukášem vydal do náboženství, kde si udělal pořádek v myšlenkách a lépe všemu porozuměl. "Mé obrácení bylo takové tajemné. V náboženství jsem se pořád hlásil a často jsem zpochybňoval slova katecheta. Ten to jednou už nevydržel a napomenul mě, abych byl ticho a modlil se. Tak jsem byl ticho a modlil se a druhý den jsem se probudil jako věřící," vzpomíná na svou proměnu pan farář.

 

Odkaz na farnost

 

www.farnostzubri.cz/on-line/

 

Záznam z přednášky

 

 


 

 

Beseda

Kde bolí duše

Martin Okáč
(právník)

 

Čtvrtek 16. září 2021, 17.00 hod., podkroví Městské knihovny, Bezručova 519,
756 61 Rožnov pod Radhoštěm; pro veřejnost, zdarma

 

Anotace: "I přes duševní onemocnění, díky podpoře rodičů, lékařů a díky Bohu, vystudoval vysokou školu, cestoval, měl prestižní zaměstnání, založil a udržel si rodinu, vede smysluplný život. Příběh právníka s duševní nemocí".

 

O autorovi:
S duševním onemocněním žiji od 14 let a do této chvíle, mých 49 let, jsem prožil 4 ataky závažné duševní nemoci včetně dlouhodobých hospitalizací. I přes zdravotní výkyvy jsem s pomocí rodičů vystudoval střední školu a poté vysokou školu. Ve svém oboru jsem dosáhl prestižního uplatnění včetně práce v zahraničí. Po zatím mé poslední silné atace duševní nemoci a dlouhodobé hospitalizaci před 7 lety pracuji v oblasti duševního zdraví, jednak jako peer konzultant v Psychiatrické nemocnici v Opavě, a také jako Regionální specialista Destigmatizace v rámci realizace psychiatrické reformy v Moravskoslezském kraji pro Národní ústav duševního zdraví v Klecanech. Své zkušenosti z mého života s duševní nemocí uplatňuji v rámci svého působení v poradním orgánu ombudsmana pro problematiku monitorování práv lidí s postižením a jako člen Pracovní skupiny pro seniory a osoby se zdravotním postižením ve městě Příboře, kde žiji. Jsem členem spolku Dialogos a spoluzakladatel sítě svépomocných skupin Klubu otevřeného srdce. Také díky Bohu žiji po všech stránkách plnohodnotný rodinný život, když spolu s manželkou Katkou vychováváme naše tři děti Báru, Kláru a Šimona.

 

Záznam z konference

 

 

Rozhovor v Českém rozhlase

 

dvojka.rozhlas.cz/host-martin-okac-zakladatel-klubu-otevreneho-srdce-8331345

 

Záznam z přednášky

 

 

Přednáška

Duševní zdraví a interiér

Ing. Eva Hozáková
(designérka interiérů)

 

 

Čtvrtek 23. září 2021, 17.00 hod., podkroví Městské knihovny, Bezručova 519,
756 61 Rožnov pod Radhoštěm; pro veřejnost, zdarma

 

Anotace: "Vliv interiéru na naši duševní pohodu. Každý z nás se snaží bojovat proti každodennímu stresu různými způsoby, ale jak to má člověk udělat, aby alespoň doma našel potřebný klid? Společně se podíváme, jak podle typologie osobnosti harmonizovat svůj domov pomocí barev".

 

O autorce:
Vedu studio IN*ART, které se specializuje na návrhy a realizace interiérů ve Zlínském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji více než 15 let. Celoživotně se zabývám vzděláváním v oboru designu, architektury, výtvarného umění a dějin umění. Jsem spoluzakladatelkou a lektorkou Festivalu architektury a designu FestAD.

 

www.hozakovainteriery.cz/o-nas

 

Záznam z přednášky

 

 

Program říjen 2021

 

Výstava fotografií - Ing. Marián Béreš

Chodby a podkroví Městské knihovny v Rožnově pod Radhoštěm září/říjen

 

Výstava potrvá do 30.10.2021

 

 

 

Setkání s psychiatrem

Lidská tvář psychiatrie

MUDr. Michal Raszka
(psychiatr a psychoterapeut)

 

 

Úterý 5. října 2021, 17.00 hod., podkroví Městské knihovny, Bezručova 519,
756 61 Rožnov pod Radhoštěm; pro veřejnost, zdarma

 

Anotace: "Psychiatrie" - slovo, které má zvláštní auru. Je to známá neznámá.
Pojďme společně usednout a promluvit si o tom, co za tímto slovem vnímáme.
Jak psychiatrie vypadá? Jak by mohla fungovat? Jaká jsou úskalí? Naše zkušenosti?
A co léky?
Jak můžeme se sebou pracovat, abychom ustáli tlak života?
Diskuze s psychiatrem a psychoterapeutem, který sám má zkušenost s léčbou".

 

O autorovi:
Jsem nadšenec pro zkoumání možností změny, hlubinných procesů, objevování životních zákonitostí. Jako psychoterapeut se zabývám úzkostnými poruchami, tématem traumatu, disociace, propojením neurobiologie a psychoterapie. Věřím, že vše,
co děláme se záměrem změny a úzdravy, se počítá. Někdy to může vypadat jako nekonečná pouť bludištěm. Nicméně z nadhledu dává smysl a má směr.
Jako psychoterapeut a psychiatr pracuji od roku 2006 a stále mě to baví a naplňuje. Věnuji se tématům motivace a změny, práce s emocemi, mužské identity a spirituality, komunikace s lidmi s duševním onemocněním a neurovědnímu základu psychoterapie.
V současné době se kromě psychiatrické praxe na akutním oddělení v CNS-CENTRU TŘINEC s.r.o., věnuji lektorské činnosti a přednáším na téma neuropsychoterapie.

 

www.michalraszka.cz

 

Záznam z přednášky

 

 


© Iskérka / hosting VALACHNET / titulní foto Fotografický herbář