Iskérka, sociální centrum denních aktivit

Centrum na podporu duševního zdraví - Rožnov pod RadhoštěmTýdny pro duševní zdraví

Týdny pro duševní zdraví je celorepubliková, ojedinělá kulturní, společenská a humanitární akce, jejíž tradice sahá do roku 1990. Jejím smyslem je co nejvíce informovat veřejnost o problematice duševních nemocí, mentální hygieně jako prevenci duševních onemocnění a přispět ke zlepšení postoje k duševně nemocným a k větší toleranci společnosti  prostřednictvím mnoha kulturních a společenských akcí. Prostřednictvím umění lze totiž snáze předat některá poselství.
Problematika péče o duševně nemocné je stále odsouvána na okraj veřejného zájmu a některá témata jsou veřejnosti tabuizována nebo zatížena mnoha mylnými představami a předsudky. Právě formou pořádání kulturních a společenských akcí se předpokládá zásadní zlepšení postoje veřejnosti k této problematice. Informace poskytnuté veřejnosti by spolu s prožitky
z pořádaných akcí měly přispět k lepšímu porozumění duševně nemocným.

Týdny pro duševní zdraví vrcholí 10.října.Tento den vyhlásila mezinárodní organizace World Federation for Mental Health Světovým dnem pro duševní zdraví.
Celorepublikové akce Týdnů pro duševní zdraví najdete na www.tdz.cz


Týdny pro duševní zdraví – ZÁŘÍ / ŘÍJEN 2010

 Plakát na akci ke stažení zde Program

Výstavy

Středa 1. září – 30. října - PO CITY – „Zachycení pocitů člověka dnešní doby.“

Středa 1. září – 30. října - ISKÉRKOVÉ TVOŘENÍ – „Výtvarné a literární práce uživatelů Iskérky.“

Čtvrtek 2. září - Vernisáž výstavy fotografií „PO CITY“ – 17 hod. – podkroví Městské knihovny v Rožnově p.R.

 Plakát ke stažení zde Výstava

Randefous s Iskérkou

Středa 15.září – Rožnovské náměstí – 13-16 hod.

Pozvánky na Týdny pro duševní zdraví*Společné zpívánky*Předprodej lístků na divadelní představení Robinson Crusoe*Seznámení s Iskérkou.

Plakát ke stažení zde Randefous

Robinson Crusoe /Teátr Víti Marčíka

Pondělí 4. října – 18. hod.,Janíkova stodola, Valašské muzeum v přírodě

Vstupné: 80,- Kč
Předprodej: Knihkupectví Nohavica,Palackého 43,R.p.R
Sociální centrum denních aktivit Iskérka, Svazarmovská 2638 (budova Albertu, u bývalého areálu Tesly,boční vchod, 2.patro), R.p.R.

Plakát ke stažení zde Robinson

Týden pro duševní zdraví 2009
září / říjen 2009

„ Někde hluboko v nás všichni víme, že nejdůležitější věcí v životě není, abychom sami vyhráli. Nejdůležitější věcí v tomto životě je pomoci druhým vyhrát. Dokonce i když to  znamená zpomalení a změnu v našem vlastním životě.“

3. ročník Týdne pro duševní zdraví zahájíme 1. 9. 2009 vernisáží výstavy koláží „Dynamický stereotyp“ - plakát na akci ke stažení zde.
Stručné informace o autorce výstavy naleznete zde.

Foto z vernisáže naleznete zde: foto 1, foto 2, foto 3, foto 4 
Videoreportáž TV Beskyd z vernisáže zde

 Plakát na akci ke stažení zde plakák

Hlavní program proběhne na přelomu září a října,  od 25.9. – 5.10.2009

Srdečně Vás zveme k účasti na programu 3. ročníku Týdne pro duševní zdraví a věříme, že si vyberete z naší programové nabídky.

Hlavními pořadateli jsou i v letošním roce Iskérka – o.s. a  Městská knihovna v Rožnově pod Radhoštěm. Děkujeme všem sponzorům a dárcům, kteří podpořili náš projekt.

Týdny pro duševní zdraví vrcholí 10.října.Tento den vyhlásila mezinárodní organizace World Federation for Mental Health Světovým dnem pro duševní zdraví.

Celorepublikové akce Týdnů pro duševní zdraví 2009 najdete na www.tdz.cz.

Tehdy odpoledne pršelo
(„Měla‘s jich pět“)

Benefiční pantomimické  představení pro Iskérku

Milí diváci, zveme Vás spolu s námi sdílet příběh ženy, která vzpomíná na minulost ... Premiéra : 4. října 2009 v 15 hod. ve Společenském domě v Rožnově pod Radhoštěm

 „Tehdy odpoledne pršelo. Vrátila jsem se celá promoklá domů, do prázdného bytu. Od jeho smrti byl pořád tak prázdný... Byla jsem úplně mokrá, snad všechno na mně  bylo mokré. Nesnáším, když se mi mokré vlasy lepí na krk. Svázala jsem je do culíků, vypadala jsem najednou jako malá holka. A pak jsem vytáhla to staré album s fotografiemi.“

„Těším se na zážitek sdělení našeho díla divákům v rámci Týdne duševního zdraví právě s tématem vyrovnání se s minulostí, kterého se týká i naše pantomima“, řekl mim Václav Dostál.

Plakát na akci ke stažení zde: plakát pršelo Mimové – ke stažení zde: plakát mimové

Týden pro duševní zdraví 2008

Plakát na akci ke stažení zde.

Srdečně Vás zveme k účasti na programu 2. ročníku Týdne pro duševní zdraví a věříme, že si vyberete ze široké nabídky, kterou jsme pro vás připravili.

Hlavními pořadateli jsou i v letošním roce Iskérka – o.s. a  Městská knihovna v Rožnově pod Radhoštěm. Děkujeme všem sponzorům a dárcům, kteří podpořili náš projekt.

Týdny pro duševní zdraví vrcholí 10.října.Tento den vyhlásila mezinárodní organizace World Federation for Mental Health Světovým dnem pro duševní zdraví.

Celorepublikové akce Týdnů pro duševní zdraví 2008 najdete na www.tdz.cz.

A na konec jedno malé zamyšlení.
„ Co to vlastně je to duševní zdraví? Dle mého je to např. když si všimnu rozkvetlé růže, její krásy a vůně, když cítím teplo slunce a prožívám tajemství měsíce, když si pohladím koně a uvědomím si, jak příjemné to je, když si hraji se svou malou neteří a prožívám s ní radost ze všedního dne, když si vyslechnu náhodnou kolemjdoucí a zjistím, že ten můj kříž není zdaleka nejtěžší, nebo když najdu odvahu znát pravdu a chtít vědět, jak se věci opravdu mají. Tak tomu já říkám duševní zdraví. A ruku na srdce, kdo může skutečně s jistotou říci, že je duševně zdravý?“

„Stres baskervilský“

Přednáška Mgr. Petra Vejrosty ze dne 7. října 2008 ke stažení zde

Týden pro duševní zdraví 2007 

 • Týden pro duševní zdraví byl v Rožnově letos poprvé
 • Týden pro duševní zdraví pořádalo letos v Rožnově poprvé Občanské sdružení Iskérka ve spolupráci s Městskou knihovnou. V nabídce byl velmi bohatý program.
  Celý článek
 • Týden pro duševní zdraví
 • Týdny pro duševní zdraví je humanitární a kulturní akce, která se koná v ČR již od roku 1990. Jejím smyslem je co nejvíce informovat veřejnost o problematice duševně nemocných, mentální hygieně jako prevenci zlepšení postoje k duševně nemocným a větší toleranci společnosti.
  Celý článek
 • Proběhl týden pro duševní zdraví
 • Celý článek     Plakát.pdf

  © Iskérka / hosting VALACHNET/ titulní foto Fotografický herbář