Iskérka, sociální centrum denních aktivit

Centrum na podporu duševního zdraví - Rožnov pod RadhoštěmReportáže 2012


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerNavzdory finanční nejistotě plánuje Iskérka nové projekty

13.2.2012

Rok plný změn a nejistot čeká poskytovatele sociálních služeb. Centrum pro podporu duševního zdraví Iskérka z Rožnova pod Radhoštěm představilo svou činnost a plány do budoucna na dni otevřených dveří. Mimo jiné se tady představila Rada uživatelů složená z klientů, která plní roli prostředníka mezi vedením centra a jeho uživateli.

Kam kráčíš, Iskérko, takový byl podtitul dne otevřených dveří, který toto občanské sdružení uspořádalo v pátek 10. února. Jedním z hlavních bodů bylo představení Rady uživatelů, která tady podle holandského vzoru začala fungovat v loňském roce. Bližší informace nám k tomu podala koordinátorka Iskérky Blanka Mikolajková a členky Rady uživatelů Dana Mičolová a Karla Holčáková: "Mají za úkol spolupracovat s vedením té organizace tak, aby opravdu byla služba podle potřeb a přání uživatelů." "Je složena ze čtyř uživatelů Iskérky." "Mým úkolem je zjišťovat spokojenost hlavně v angličtině pro začátečníky a v józe."

Díky Radě mají klienti větší možnosti rozhodovat o plánovaných aktivitách a zapojit se do jejich organizace. "Mým hlavním úkolem je plánování různých výletů, sportovních nebo kulturních akcí. Také se podílím na organizování komunitního setkání, které je jednou za tři měsíce. Na tyto akce vyrábím také různé letáky a upoutávky," upřesnil Radim Kovář, místopředseda Rady uživatelů v Iskérce.

Na dni otevřených dveří představila Iskérka také motivační projekt Uzdrav se sám. Ten bude zahájen v letošním roce a jeho cílem bude připomínat každému z klientů, že duševním onemocněním jeho život nekončí. "Že mu zbývá spousta možností, jak ten svůj život využít, jenom je musí najít a uvědomit si to. A to zase nejlíp udělají ti uživatelé sami mezi sebou. Oni se dovedou sami nejlépe podporovat. Proto i ten program "Uzdrav se sám" vede člověk se zkušeností s duševní nemocí," dodala Blanka Mikolajková.

Hlavním úkolem Iskérky v tomto roce bude poprat se s nelehkou finanční situací. Částečné finanční soběstačnosti tady chtějí dosáhnout založením sociální firmy.

© Iskérka / hosting VALACHNET / titulní foto Fotografický herbář