Iskérka, sociální centrum denních aktivit

Centrum na podporu duševního zdraví - Rožnov pod Radhoštěm

Pleťte s námi obvazy, sbírejte s námi poštovní známky a dioptrické brýle

Pomoc se nemusí vždy uskutečňovat jen formou finančních prostředků. Existuje mnoho jiných možností, jak pomáhat... Stačí tak málo – pomůžete i vy?

Milí spoluobčané, občanské sdružení Iskérka, které v rámci denního centra Iskérka poskytuje podporu a pomoc lidem s dlouhodobým duševním onemocněním a lidem v psychické krizi, spolupracuje s Charitou Valašské Meziříčí v oblasti humanitární pomoci.
Tato Charita se ve spolupráci se základními školami ve Valašském Meziříčí a okolí zaměřuje na sběr starých brýlí, poštovních známek a podporuje projekt Adopce na dálku – www.adopcenadalku.cz.
Napadlo nás, že třeba i mezi vámi jsou lidé, kterým by učinilo radost pomáhat druhým tímto způsobem a tak  přinést do jejich těžkého života trochu radosti, světla  a naděje. Jde o pomoc velmi jednoduchou a nenáročnou.

O jakou pomoc se konkrétně jedná? V prvním případě se jedná o pletení obvazů pro malomocné v Africe. Je to nenáročná, časově neomezená činnost,  vhodná pro každý věk a stav. K pletení je potřeba bílá příze Sněhurka a jehlice č.1,5 nebo 2. Plete se po obou stranách hladce, pleteninu tvoří vroubky, očka je třeba utahovat! Šířka obvazu je 30 ok včetně okrajových; 1 klubko = 1obvaz.Charita V.M. spolupracuje několik let se skupinkou dobrovolnic, které tyto obvazy pletou. Jedna z nich pracuje jako koordinátorka, což znamená, že ostatním dodává přízi a vybírá již vyrobené obvazy.Upletené obvazy se z Charity posílají do Brna, kde je Nadace Sv. Františka z Assisi dále zasílá společně s ostatním zdravotnickým materiálem do Afriky.
Víte, že tato smrtelná choroba je dodnes v některých zemích, zejména v Indii, Africe a Tanzanii metlou! Přitom na její vyléčení, pokud je odhalena v ranném stadiu, stačí léky v hodnotě 150 Kč.

V druhém případě se jedná o sbírání použitých, orazítkovaných poštovních známek z pohlednic a dopisů. Takto sesbírané známky se posílají do Hnutí rodina, která tuto činnost organizuje již od 90. let. Tato akce probíhá nejen u nás, ale i v mnoha jiných zemích Evropy a ve světě. Všechny nasbírané známky se soustředí do Schonstattu – mezinárodního centra hnutí, které se nachází v Německu. Tam dochází k jejich třídění a uspořádávání podle různých požadavků a kritérií německých filatelistických společností, od kterých se známky dostávají zase dál k samotným sběratelům. Za takto získané peníze jsou pořizovány různé potřebné věci pro misijní oblasti, v tomto případě zejména pro Indii (např. 1 známka = 1 krajíc chleba, 100 známek = 1 injekční stříkačka; 200 známek = 1kg sušeného mléka; 300 známek = oběd pro 10 dětí ve školce).
Pokud nejsou známky odlepené - neodlepovat, pouze vystříhat s cca 1cm okrajem; u obálek, pohledů a všeho, co má známku nebo razítko do roku 1950, nechat vcelku.

Ve třetím případě se jedná  o sběr starých, nepoužívaných dioptrických brýlí, které vám doma třeba překážejí a chtěli byste je vyhodit. Můžete je donést do Iskérky, kde je shromaždujeme a potom je předáme Charitě V.M. Odtud se zasílají do Prahy do Kláštera Pražského Jezulátka, kde se shromažďují a dále posílají do Afriky lidem, kteří nemají finance na optické pomůcky.

Sběrné místo pro obvazy, známky a dioptrické brýle je Sociální centrum denních aktivit Iskérka, Svazarmovská ulice, budova Alberta,( u bývalého areálu Tesly), vchod zleva, 2.patro. Zde je můžete nosit v pracovní dny od po-pá od 8 – 14 hod.V případě jakýchkoli dalších dotazů kontaktujte prosím - Alena Jbaili, 774 064 755 nebo alena.jbaili@seznam.cz.

Děkujeme za vaši pomoc.